A múzeum bejáratánál hatalmas térkép szemlélteti a mátrai ásványlelőhelyeket. A gyűjtemény különlegessége, hogy hazánkban egyedülálló módon egy működő ásványcsiszoló műhely életébe is bepillantást nyerhetnek a látogatók. A mintegy 150 m2-es kiállítótérben a Magyarországon és Romániában talált ásványokon kívül a nagyvilág ásványai is megtekinthetők Kubán, Marokkón át Dél-Afrikáig. A tárlók mellett ismertető táblák igazítanak el az ásványok megjelenési formáiról, fényeiről, a fosszíliákról. A mikroásványok rejtett világa iránt érdeklődők a kihelyezett mikroszkópok segítségével tanulmányozhatják az apró csodákat. Az UV kamrában az ultraibolya fény ásványokra gyakorolt hatását lehet megfigyelni, a gyerekek pedig kipróbálhatják az aranymosást is. Kicsik és nagyok egyaránt részt vehetnek a múzeum által szervezett ásványgyűjtő túrákon. A múzeum emellett több szolgáltatással is várja a látogatókat, így hozott, vagy az ásványház által kínált ásványokat csiszolnak, gyűjtött és bepiszkolódott ásványokat tisztítanak.
Nyitva tartás:
Június 1–augusztus 31. naponta 10.00–18.00
Május 1–május 31. péntek–vasárnap 10.00–18.00
Szeptember 1–április 30. péntek–vasárnap 10.00–16.00
A második világháborút követően Mátraszentimrén az üresen maradt házakba lassan tért vissza az élet. A településen két ilyen árván maradt parasztházat kapott a plébánia. Ma az egyikben a plébániahivatal működik, amit 1977-78-ben építettek fel a régi ház helyén. A másik vályogház helyén pedig 1980-ban szentelték fel a község központjában az új római katolikus templomot Németh Mária tervei szerint. Freskóját Kákonyi Asztrik festette. Belső berendezése egyszerű, meghitt. A templom falán olvashatók Sík Sándor szép sorai a Mátráról:
“Állani némán, mint a Mátra,
Nem nézni elõre se hátra.
Nem erõlködni befelé sem,
Csak bámulni a létezésen,
És köszönteni mindent szépen,
Minden valók testvéreképpen.”
(Sík Sándor)
Sík Sándor több más költeményében is felbukkan Mátraszentimre
“Mátraszentimre, csepp falu,
Pirostetős házkoszorú
Cserzöldhajú hegyhomlokon.
Eperszemként szopogatom
Az édesillatú nevet,
Mely bújócskázva rámnevet
A kacskaringós utakon,
Hová lábam szeszélye von,
Mikor fel-felpillant reám
Egy-egy szemérmes encián.”
(Sík Sándor: Mátra, részlet)
2015-ben avatták fel Sütő Ferenc szobrászművész alkotását, mely a szentély mögött látható. Mátraszentimrén hűséggel őrzik annak emlékét, hogy Sík Sándor piarista tartományfőnök és költő 1949 és 1959 között nyaranta hosszú heteket töltött a faluban. A templom előtt áll Imre herceg mellszobra, melyet 2007-ben avattak fel. Lezsák Sándor az Országgyűlés akkori alelnöke 2007-ben Szent Imre születésének 1000-ik évfordulóján, Lakiteleken Emlékbizottságot hozott létre, hogy a Szent Imre nevét viselő települések fogjanak össze és részükre 1-1 Szent Imre szobrot adományozzanak. 2007-ben 10 helységbe került szobor többek között Mátraszentimrére.
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.Elfogadom!